Mnogi ljudi koji se tek susreću s kontaktnim lećama, pa čak i iskusni korisnici, imaju praktična pitanja o lećama. Ovi savjeti mogu Vam pomoći kako se nositi sa svakodnevnim problemima kontaktnih leća. Ako ste početnik u nošenju kontaktnih leća na našoj stranici kontaktne leće informacije možete pronaći sve što trebate znati o kontaktnim lećama.
Istraživači su povezali ultraljubičasto (UV) svjetlo sa stvaranjem mrene. Izloženost prekomjernom UV svjetlu također može dovesti do stanja koje se naziva fotokeratitis. Upravo zato neke kontaktne leće sadrže UV blokator. Ne može se samo gledajući u leću reći ima li kontaktna leća UV blokator – blokator je proziran kako ne bi ometao vid. Na ambalaži kontaktnih leća biti će navedeno ako proizvod ima UV blokator ili možete pitati svog okulistu. Vrlo važno: leće sa UV blokatorima nisu zamjena za sunčane naočale. Kontaktna leća pokriva samo rožnicu, a ne cijelo oko. Međutim, UV blokatori kontaktnih leća pomažu zaštititi dijela bjeloočnice koja je zaštićena od formiranja izraslina poput pingueculae i pterigije. Sunčane naočale sa UV zaštitom mogu obuhvatiti veći dio oka i dijelove lica koji okružuju oko, ovisno o veličini leće sunčanih naočala. Zato su leće s UV blokatorima dizajnirane kako bi upotpunile korištenje sunčanih naočala za dodatnu zaštitu.
Ulaženje šminke u oko može biti neugodno. No, još je gore sa lećama, jer se može zalijepiti za njih umjesto da se ispire prema van. Slijedite ove savjete kako bi Vaše oči izgledale i osjećale se dobro:
Stavite kontaktne leće prije nanošenja šminke. Uvijek dobro operite ruke prije nego što dodirnete leće kako ne biste prenijeli bilo kakva ulja, kreme ili losione na leće. Koristite samo hipoalergenske kozmetičke proizvode. Almay i Clinique imaju za oko prihvatljive proizvode, ali također postoje i druge marke. Manje je vjerojatno da će Vam kremasto sjenilo za razliku od sjenila u prahu upasti u oko. Ali, kremasta sjenila mogu više iziritirati Vaše oči ako dođu u dodir s njim. Umjesto sjenila na bazi ulja radije birajte ona na bazi vode. Ukoliko preferirate sjenila u prahu, držite oči zatvorene tijekom nanošenja. Zatim odstranite višak praha prije otvaranja očiju. Nikada ne nanosite olovku za oči između trepavica i oka. Nanesite olovku samo na dio trepavica koji je daleko od oka. Za uklanjanje šminke oko očiju, operite i osušite ruke. Zatim uklonite leće, pazeći da ne budu u dodiru sa šminkom. Naposljetku, koristite odstranjivač šminke oko očiju. Mijenjajte šminku često – barem svaka tri mjeseca. Nemojte koristiti staru šminku za oči, jer će s vremenom bakterije doći do proizvoda, a potom i do Vaših očiju što može izazvati infekciju. Jedan od načina kako otkriti ako je šminka stara je ako ima čudan miris. Također, nemojte dijeliti svoju šminku za oči s drugima.
Svoje kontaktne leće uvijek možete naručiti telefonski na broj 052 223 771 ili putem formulara koji se nalazi ispod proizvoda.